Zachowaj optymizm w czasie kryzysu

motivation-1402852_1920

W czasie epidemii jesteśmy w znacznie większym stopniu narażeni na popadanie w stany znudzenia, bezsilności i znużenia spowodowane mniejszą ilością ruchu oraz wieloma ograniczeniami nałożonymi na nasze życie codzienne. Wielu z nas sytuacja może w pewnym stopniu przytłaczać, ale obserwując naszą rzeczywistość skupmy się na pozytywnej sile, jaką stanowi optymizm.

1. Dostarczaj pozytywnych emocji

Korzystaj i ciesz się z drobnych przyjemności takich jak: poranna kawa czy spacer z psem. Schodząc z kanapy zastanów się, co lubisz robić i planując dzień umieść te działania pomiędzy innymi, które noszą oznaki rutyny. Pamiętaj – emocje są Twoim drogowskazem i wskazówką do postrzegania świata. Jeżeli wykonując codzienne proste zadania będziesz szukać radości, wówczas odkryje to nowe pokłady energii.

2. Nawiązuj i podtrzymuj relacje

Zagaduj ludzi wokół siebie, zadzwoń do przyjaciela lub koleżanki, odpręż się i spokojnie wysłuchaj drugiej strony.  Podziel się swoimi pomysłami i zajęciami, a także nie obawiaj się uczestniczyć w dyskusji, gdy masz odmienne zdanie. Rozmowa i szukanie wzajemnego zrozumienia buduje most pomiędzy dwoma osobami, dając im poczucie bezpieczeństwa i zaufania. Czy nie zdarzyło Ci się, by szara pogoda za oknem straciła znaczenie, gdy znajomy opowiedział Ci interesującą historię albo zacytował śmieszny dowcip? Dziel się szczerze tym, co przeżywasz i wspieraj drugich, a w okresie kryzysu zachowasz silne relacje i dobre samopoczucie. 

3. Doceniaj to co robisz

O ile łatwiej jest podchodzić do obowiązków gdy wiesz, że to, co robisz ma sens i robisz to dobrze. Nawet jeżeli zdarza Ci się mylić, starasz się wówczas wyciągnąć konsekwencje z poniesionej chwilowej porażki i działasz dalej. Wiedz, że im dłużej i bardziej wnikliwie podchodzisz do jakiegoś tematu, tym szybciej go opanujesz. Gdy dane zadanie wydaje Ci się nużące, spróbuj poprawić sobie komfort pracy zaparzając herbatę lub włączając lampkę. Wierz w swoje możliwości i pamiętaj, że to, co spotykasz to kamienie Twojej drogi codziennego rozwoju.