O projekcie
Wypadki na przejazdach kolejowo-drogowych należą do najczęściej występujących zdarzeń w systemie kolejowym. Corocznie stanowią one około 33% wszystkich zdarzeń, a ponadto odpowiadają za co trzecią śmiertelną ofiarę wypadków na kolei. To obszar o podwyższonym ryzyku występowania sytuacji zagrażających bezpieczeństwu zarówno uczestników ruchu kolejowego, jak i drogowego. Jako fundacja i organizacja społeczna zaangażowana w tematykę bezpieczeństwa w transporcie kolejowym przygotowaliśmy wraz z młodzieżą ze szkół średnich kampanię społeczną pn. Świadomy znaczy bezpieczny adresowaną do całego społeczeństwa, a w szczególności uczniów szkół podstawowych w Warszawie. Uważamy, że to my dorośli jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo najmłodszych, za budowanie wśród nich odpowiedzialnych postaw, a przede wszystkim wrażliwości na najwyższe wartości życia
i zdrowia ludzkiego.
Jesteś uczniem lub chcesz zaangażować się w projekt?
Zajęcia odbywają się w godzinach lekcji w szkołach, dlatego będzie konieczne zwolnienie Cię z lekcji w szkole, do której uczęszczasz na zajęcia. Po zaakceptowaniu Twojej oferty wolontariatu oraz uczestnictwie w warsztatach przygotowujących do zajęć ustalimy z wolontariuszami terminy i przekażemy dla każdego z wolontariuszy pismo z prośbą do szkoły o zwolnienie z lekcji. W przypadku osób niepełnoletnich na piśmie będzie niezbędny również podpis rodzica (prawnego opiekuna).
Zadania
- udział w warsztatach przygotowujących do prowadzenia zajęć,
- wspólne koordynatorem projektu, członkami grupy i innymi wolontariuszami prowadzenie zajęć w szkołach podstawowych na terenie Warszawy i okolic Warszawy.
Ile czasu?
- Warsztaty przygotowujące do prowadzenia zajęć w szkołach – 1,5 godziny w jedną sobót ustaloną z wolontariuszami,
- Zajęcia w szkołach podstawowych – od 3 do 4,5 godziny raz na trzy tygodnie w jednym z dni od poniedziałku do piątku. Dokładny termin zajęć jest dostosowany do potrzeb szkoły, która zgłasza zapotrzebowanie na zajęcia.
Minimalny wiek wolontariusza
13 lat
Dodatkowe wymagania
cierpliwość, zaangażowanie, identyfikacja z celami projektu.
Oferujemy – świadczenia dla wolontariusza
- ubezpieczenie,
- zwrot udokumentowanych kosztów dojazdu (zwrot bilety),
- poszerzenie wiedzy dot. tematyki projektu,
- porozumienie o wolontariacie,
- zawiązanie nowych znajomości,
- kawa, herbata, poczęstunek podczas warsztatów.