12. rocznica katastrofy pod Szczekocinami

W ostatnią sobotę, w przeddzień 12. rocznicy katastrofy kolejowej pod Szczekocinami uczciliśmy pamięć tych tragicznych wydarzeń.
 
Podczas zebrania członkowie Warszawskiego Klubu Pasjonatów Kolei mieli możliwość zdobyć przekrojową wiedzę na temat przyczyn, przebiegu i skutków katastrofy podczas prezentacja na temat katastrofy pod Szczekocinami. Po prezentacji zebrani uczcili pamięć ofiar symboliczną minutą ciszy🕯
Prezentacja zawierała wiele elementów technicznych i szczegółów związanych bezpieczeństwem. Omówienie przyczyn wypadku wymagało wyjaśnienia zasady działania poszczególnych urządzeń, w tym m.in. urządzeń przekaźnikowych SRK, zasady działania i zapisów dokonywanych na woskowych taśmach prędkościomierzy rejestrujących Hasler Bern. Omówiono także wybrane zagadnienia i zalecenia, jakie zostały zawarte w raporcie Państwowej Komisji Wypadków Kolejowych dotyczącym tej katastrofy. Całość materiału dopełniły informacje o zmianach wprowadzonych w przepisach po tym zdarzeniu.
 
W tym miejscu warto nadmienić, że data katastrofy pod Szczekocinami została w sposób szczególny uhonorowana w kalendarzu kolejowym wydanym przez nas w ramach inicjatywy Warszawa z koleją w tle. Dzień ten został nie tylko podpisany jako dzień katastrofy, ale także (w przeciwieństwie do innych niedziel oznaczonych kolorem czerwonym) jest czarną czcionką jako jeden z najczarniejszych dni historii polskiej kolei.
Prezentację przygotowali i wygłosili: Mateusz Szymborski, Michał Boński, Wojciech Smolarczyk.
Dziękujemy!
Do zobaczenia na kolejnym spotkaniu🤝
________________________
Warszawski Klub Pasjonatów Kolei prowadzi Fundacja Instytut Edukacyjny Kolej na Ciebie